Egeli Gazete

Ege’de CHP devrimi: Afyon’da 79, Manisa’da 74, Kütahya’da 63 yıl sonra CHP kazandı

Yerel seçimden birinci parti çıkan CHP, Ege Bölgesi’nde rekor kırdı. İzmir, Aydın, Muğla gibi yıllardır CHP ile yönetilen iller arasına 79 yıl sonra Afyonkarahisar, 74 yıl sonra Manisa, 63 yıl sonra Kütahya, 30 yıl sonra Denizli ve 44 yıl sonra Uşak da katıldı.
Ege’de CHP devrimi: Afyon’da 79, Manisa’da 74, Kütahya’da 63 yıl sonra CHP kazandı
Haberler / Politika
1 Nisan 2024 Pazartesi 09:26

EGELİ GAZETE- Yerel seçimde rekor kıran ve Türkiye genelinde birinci parti olan CHP, İstanbul ve Ankara’dan zaferle ayrılırken, Ege illerinde de çarpıcı bir başarı elde etti. Balıkesir’de 79 yıl sonra başarıya ulaşan CHP Ege illerinde de kırılmadık rekor bırakmadı. İzmir, Aydın, Muğla gibi yıllardır CHP ile yönetilen ve 2024 seçimlerinde de CHP’nin yine kazandığı bu illerin arasına 79 yıl sonra Afyonkarahisar, 74 yıl sonra Manisa, 63 yıl sonra Kütahya, 30 yıl sonra Denizli ve 44 yıl sonra Uşak da katıldı.

MANİSA’DA FERDİ ZEYREK KAZANDI

Manisa, beş yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemek için sandık başına gitti. Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından oy sayım sürecine geçildi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre CHP adayı Ferdi Zeyrek kazandı. Manisa’da CHP Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ferdi Zeyrek, Cumhur İttifakı Adayı Cengiz Ergün’e fark attı. Zeyrek seçimde yüzde 57 oranında oy alırken, Ergün yüzde 29’da kaldı. Manisa ilçelerinde de CHP, 17’i ilçeden 14’ünden zaferle çıktı. Bu sonuçla Manisa’da CHP, 74 yıl sonra ipi göğüsleyen parti oldu.

KÜTAHYA’DA ZAFER EYÜP KAHVECİ’NİN

Kütahya’da 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlarına göre, oyların yüzde 29’unu alan CHP'nin adayı Eyüp Kahveci belediye başkanlığını kazandı. İlçelerin 3’ündü CHP, 1’inde Yeniden Refah Partisi, 6’sında MHP, 2’sinde ise AK Parti kazandı. Bu sonuç 63 yıl sonra CHP’nin Kütahya’da seçimi kazanmasını sağladı.

AFYONKARAHİSAR’DA 79 YIL SONRA ZAFER

Türkiye'de çok partili döneme geçilen 1945 yılından bu yana Afyonkarahisar'da ilk kez CHP'den bir isim belediye başkanı seçildi. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonuçlarına göre, CHP'li Burcu Köksal Belediye Başkanı oldu. Burcu Köksal, CHP tarihinde bir ilki gerçekleştirirken kent tarihinin de ilk kadın belediye başkanı unvanını elde etti. Seçimin ardından açıklamada bulunan Burcu Köksal, çok partili döneme geçildiği günden bu yana ilk defa Cumhuriyet Halk Partisi'nin Afyonkarahisar'da belediye başkanı seçildiğini söyledi.

UŞAK 44 YIL SONRA ‘CHP’ DEDİ

Sandıkların açılmasıyla beraber kesin olmayan sonuçlara göre, CHP’nin adayı, Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım oldu. Uşak’ta açılan sandık yüzde 100’e ulaşırken YSK’nın resmi sonuçları açıklaması birkaç günü bulacak. YSK açıklamalarının ardından Özkan Yalım'ın belediye başkanlığı resmiyet kazanacak. Yalım, seçimde yüzde 40 oranını yakaladı. Uşak’ta böylece 44 yıl sonra yine CHP kazandı.

DENİZLİ’DE 30 YIL SONRA BİRİNCİLİK

Denizli'de, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na CHP'nin adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu seçildi. İlçelerde ise CHP 15, AK Parti 3, Yeniden Refah Partisi ise seçimi önde tamamladı. CHP 25 yıl sonra Denizli’de birinci parti çıktı. Son olarak Ali Marım 1994 yılında CHP’ye seçimi kazandırmıştı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
KÜLTÜR SANAT GENEL GÜNCEL TÜRKİYE POLİTİKA ASAYİŞ YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ EKONOMİ SAĞLIK SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YEREL YÖNETİMLER
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Hakkımızda
Copyright © 2024 Egeli Gazete